Co jeszcze działo się w październiku

Październik już za nami – w tym czasie miało miejsce wiele ciekawych wydarzeń, w których udział brali harcerze naszego Hufca – zapraszamy do relacji!

Gra Miejska “Gramy w Janosikowe”

W dniu 20.10.2018r. odbyła sie Gra Miejska “Gramy w Janosikowe”, w ramach Górskiego Festiwalu Adrelalinium, którą współorganizowaliśmy wraz z Kinem Janosik. Wszystko zaczęło się o godzinie 12:00. Na punktach uczestnicy spotkali harcerzy, którzy mieli dla nich zadania związane m.in z technikami harcerskimi, historią naszego miasta oraz samym Janosikiem! Uczestnicy musieli wykazać się sprawnością fizyczną podczas pokonywania toru przeszkód, sprytem przy układaniu Herbu Żywca oraz wiedzą podczas rozwiązywania quizów. Między punktami patrole mogły wykonać dodatkowe zadania, które ukryte były w charakterystycznych dla miasta miejscach. Po zakończeniu gry odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałą zabawę oraz pomoc w organizacji gry. Mamy nadzieję, że zobaczymy się za rok!

[envira-gallery id=”4655″]

BohaterOn za nami!

Już po raz trzeci włączyliśmy się w ogólnopolską akcje BohaterOn! Akcja ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych, symbolicznych kartek. Jak co roku harcerze na zbiórkach napisali kartki do Powstańców, które zostały wysłane. Jest to piękna inicjatywa, dzięki której możemy podziękować Powstańca za ich bohaterską działalność!


Biwak Niepodległościowy za nami!

26-27 października 2018 roku odbył się Biwak Niepodległościowy. Myślą przewodnią biwaku była pamięć o legionistach i 100-leciu odzyskania przez Polskę Niepodległości. Biwak rozpoczął się apelem, po którym harcerze udali się na spotkanie z dh Arturem do Muzeum Czynu Zbrojnego w Żywcu. Tam dh opowiedział o historii Żywca, obronie miasta, harcerzach w tamtych czasach oraz o ważnych osobach z tamtych czasów. Harcerze mieli okazję zobaczyć listy, które zostały napisane w tym ważnym czasie oraz zwiedzili bunkier. Po spotkaniu odbyło się Przyrzeczenie Harcerskie dwóch druhen- Mai oraz Zuzi. Po kolacji odbyły się zajęcia. W nocy harcerzy obudził “Duch Piłsudskiego”, który rozpoczął grę nocną, również w tematyce Niepodległości Polski. Podczas gry harcerze poznali bliżej jego postać, historię oraz szkolili się w technikach harcerskich. Pod koniec gry, nastąpiła niezapomniana chwila dla kolejnej druhenki, ponieważ tej nocy Przyrzeczenie Harcerskie złożyła również dh Maja! Rano po apelu, biwak został zakończony, wszyscy zadowoleni wrócili do domów.

Druhnom życzymy powodzenia na harcerskim szlaku!


Harcerski Znicz Pamięci

W dniu 26.10.2018r. harcerze oraz wędrownicy jak co roku przed dniem Wszystkich Świętych odwiedzili Cmentarz w Żywcu. Wspólnie podjęli się odnalezienia oraz posprzątania zapomnianych grobów, a jest ich nie mało. Był to nie mały wyczyn, jednak harcerska pamięć o nich nie zanika. Oprócz tego zapalili znicze przy Grobach Żołnierzy, Grobowcu Janicha- założyciela harcerstwa na Żywiecczyźnie oraz przy tablicy upamiętniającej Legionistów.