Składka członkowska

W Związku Harcerstwa Polskiego występują dwa rodzaje składek członkowskich:

• podstawowa składka członkowska
  • dodatkowa składka członkowska zadaniowa

Dodatkowa składka członkowska zadaniowa (DSCZ)

Składka ta jest przeznaczona na pokrycie kosztów udziału członka ZHP w określonym zadaniu, wynikającym z zasad i metod pracy w ZHP np. biwaku, rajdu itd. Składka jest każdorazowo określana przez organizatora danego zadania i wpłacana na wskazane przez niego konto bankowe we wskazanym przez niego terminie. Składka ta jest obowiązkowa tylko dla uczestników danego zadania.

Podstawowa składka członkowska (PSC)

Jednym z obowiązków każdego członka Związku Harcerstwa Polskiego, tj. każdego zucha, harcerza i instruktora, jest opłacanie podstawowych składek członkowskich. Ich nieopłacenie skutkuje ustaniem członkostwa w ZHP ze wszystkimi tego konsekwencjami. Z opłacania składki zwolnieni są członkowie jednostek Nieprzetartego Szlaku, czyli jednostek działających w placówkach kształcenia specjalnego, zakładach opiekuńczych, wychowawczych, zespołach opieki zdrowotnej, warsztatach terapii zajęciowej, domach pomocy społecznej.

Wysokość składki członkowskiej obowiązującej w 2024 r. w Chorągwi Śląskiej, której częścią jesteśmy, to 69 zł/kwartał.

Składkę tworzą:

• część należna Głównej Kwaterze  – 11 zł,
  • część należna chorągwi – 28 zł,
  • część należna hufcowi – 15 zł,
  • część należna podstawowej jednostce organizacyjnej (gromadzie/drużynie) – 15 zł.

Jak opłacać podstawową składkę członkowską?

Składka wpłacana jest osobno za każdego z członków kwartalnie (czyli z góry za cały kwartał) do 20 dnia pierwszego miesiąca kwartału (tj. 20.01, 20.04, 20.07, 20.10) na konto bankowe komendy hufca:

Hufiec Ziemi Żywieckiej Związku Harcerstwa Polskiego
Rynek 22, 34-300 Żywiec
Bank Spółdzielczy w Żywcu
06 8137 0009 0025 2773 2000 0010

Dopuszczamy możliwość opłacenia składki z góry za kilka kwartałów lub cały rok.

W przypadku zuchów i harcerzy

Tytuł przelewu powinien zawierać:

1. wyrażenie „podstawowa składka członkowska” lub skrótowiec „PSC”
  2. imię i nazwisko osoby, której dotyczy składka
  3. przydział służbowy – nr i nazwa gromady/drużyny
    (np. 16 WDH Słoneczni, 8 GZ Szybkie Żółwie)
  4. okres składkowy
    ​​​​​​​(np. I kwartał 2020, cały rok 2020, I i II kwartał 2020)

np. PSC, Jan Kowalski, 8 GZ Szybkie Żółwie, I i II kwartał 2020

Stosowanie innego schematu tytułu przelewu uniemożliwia poprawne powiązanie wpłaty z danym członkiem ZHP, dlatego prosimy o jego przestrzeganie!

​​​​​​​W przypadku instruktorów, starszyzny i osób pełniących funkcje instruktorskie w hufcu

Tytuł przelewu powinien zawierać:

1. wyrażenie „podstawowa składka członkowska” lub skrótowiec „PSC”
  2. imię i nazwisko osoby, której dotyczy składka
  3. okres składkowy
    (np. I kwartał 2020, cały rok 2020, I i II kwartał 2020)

np. PSC, Jan Kowalski, I i II kwartał 2020

Na co są wykorzystywane składki?

• część składki należna Głównej Kwaterze:
    • 1,60 zł na pokrycie składek członkowskich w międzynarodowych organizacjach skautowych, których członkiem jest ZHP, kosztów funkcjonowania władz naczelnych ZHP, kształcenie i wsparcie metodyczne i programowe oraz opłacenie polisy ubezpieczenia OC obejmującej wszystkich członków ZHP,
    • 0,40 zł na utworzenie kapitału żelaznego na szczeblu centralnym.
  • część składki należna chorągwi:
    • prowadzenie bieżącej działalności chorągwi, w tym pozyskiwanie dodatkowych środków dla chorągwi i hufców,
    • szkolenia kadry,
    • obsługę księgową,
    • nadzór prawny i merytoryczny nad hufcami.
  • część składki należna hufcowi:
    • prowadzenie bieżącej działalności hufca, w tym pozyskiwanie dodatkowych środków,
    • utrzymaniu siedziby hufca,
    • wsparcie metodyczne i programowe dla drużynowych,
    • kształcenie kadry instruktorskiej,
    • ubezpieczenie NNW dla członków ZHP danego hufca,
    • prowadzenie rachunków bankowych,
    • utrzymanie magazynów ze sprzętem posiadanym przez hufiec i podległe jednostki,
    • nadzór prawny i merytoryczny nad instruktorami i drużynami.
  • część należna podstawowej jednostce organizacyjnej (gromadzie/drużynie):
    • zakup materiałów programowych itp.,
    • drobne elementy umundurowania np. krzyże harcerskie,
    • inne potrzeby drużyn.