Fundusz kształceniowy

Czym jest fundusz kształceniowy?

Fundusz kształceniowy jest formą wsparcia kształcenia i rozwoju kadry ZHP z przydziałem służbowym do Hufca Żywiec lub jego podstawowych jednostek organizacyjnych.

Kształcenie kadry, która jest najcenniejszym kapitałem Związku Harcerstwa Polskiego, ponieważ realizuje główne cele i założenia organizacji, jest jednym z najważniejszych zadań hufca. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, komenda hufca ustanowiła fundusz kształceniowy, który wspiera kształcenie kadry w aspekcie finansowym.

Na co można uzyskać dofinansowanie z funduszu?

Nie istnieje „zamknięta lista” form kształcenia, które mogą zostać dofinansowane. Za formy kształcenia uznaje się wszystkie formy kształcenia kadry wychowawczej oraz formy kształcenia kadry wspierającej (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) ujęte w „Systemie pracy z kadrą w ZHP”, tj.:

• kursy – przygotowują do pełnienia konkretnych funkcji lub pomagają w zdobyciu stopnia instruktorskiego,
  • warsztaty – formy doskonalące dla kadry pełniącej funkcję, która chce podnieść swoje kwalifikacje,
  • seminaria – formy doskonalące nastawione na rozwój uczestników i na wypracowywanie nowych rozwiązań dla organizacji,
  • konferencje – spotkania kadry, których głównym celem jest wypracowanie lub skonsultowanie nowych rozwiązań dla organizacji,
  • praktyki w środowiskach harcerskich – pomagają w praktycznym nabyciu umiejętności sprawowania funkcji przez współpracę z innymi środowiskami,
  • zadania realizowane indywidualnie lub w zespole – przygotowują poprzez praktykę do wykonania konkretnego zadania instruktorskiego przy wsparciu instruktora prowadzącego kształcenie,
  • rozmowa instruktorska,

Dodatkowo, za formy kształcenia na potrzeby funduszu kształceniowego uznaje się również:

• formy kształcenia specjalnościowego (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne), o ile udział w takiej formie kształcenia jest uzasadniony rozpoczęciem pracy z daną specjalnością
  • kursy pierwszej pomocy, o ile ich organizatorem są jednostki ZHP.

Kto może uzyskać dofinansowanie z funduszu?

Dofinansowanie może uzyskać kadra ZHP z przydziałem służbowym do Hufca Żywiec lub jego podstawowych jednostek organizacyjnych.

Kadra ZHP to:

• kadra wychowawcza, czyli instruktorzy, którzy pełnią funkcje instruktorskie oraz członkowie ZHP, którzy poprzez otwartą próbę przewodnikowską przygotowują się do złożenia Zobowiązania Instruktorskiego pełniąc równocześnie funkcje drużynowych lub przybocznych,
  • kadra wspierająca, czyli członkowie ZHP niebędący instruktorami, którzy pełnią funkcje wspierające działalność wychowawczą.

Instruktorzy mogą także pełnić funkcje kadry wspierającej, o ile posiadają w tym zakresie odpowiednie umiejętności lub wiedzę specjalistyczną.

Podstawowe jednostki organizacyjne hufca to wszystkie gromady i drużyny.

Jaka jest wysokość dofinansowania?

Wysokość możliwego dofinansowania uzależniona jest od kosztu udziału w danej formie kształcenia:

• koszt udziału do 100 zł – możliwe dofinansowanie w wysokości 100%
  • koszt udziału powyżej 100 zł – możliwe dofinansowanie w wysokości maksymalnie 75%

W przypadku, gdy:

• zapotrzebowanie na kadrę po ukończonej odpowiedniej formie kształcenia jest dramatycznie duże

lub

• sytuacja materialna członka ZHP nie pozwala mu nawet na częściowe sfinansowanie udziału w formie kształcenia, a jej ukończenie uzasadnione jest dobrem organizacji oraz dotychczasowa służba i postawa członka ZHP wyróżnia się na tle innych

wysokość dofinansowania może przekroczyć 75% nawet jeśli koszt udziału w formie kształcenia przekracza 100 zł.

Decyzję o przyznaniu dofinansowania oraz jego wysokości każdorazowo podejmują łącznie komendant i skarbnik hufca.

Co jeszcze muszę wiedzieć?

Warunkiem złożenia wniosku o udzielenie dofinansowania z funduszu jest terminowe opłacanie podstawowych składek członkowskich (czyli brak jakichkolwiek zaległości w składkach).

W przypadku osób niepełnoletnich, które ubiegają się o dofinansowanie, do złożenia wniosku wymagane jest uzyskanie zgody rodzica/opiekuna prawnego.

W sytuacji, kiedy o dofinansowanie udziału w tej samej formie kształcenia ubiega się kilka osób, pierwszeństwo w uzyskaniu dofinansowania mają przyboczni i osoby już pełniące funkcje, do pełnienia której potrzebne jest ukończone danej formy kształcenia.

Warunkiem kardynalnym wykorzystania dofinansowania jest udział i pozytywne ukończenie dofinansowanej formy kształcenia. W przypadku rezygnacji z udziału w formie kształcenia już po dokonaniu wpłaty lub w przypadku jej nieukończenia, całość przyznanych z funduszu środków należy zwrócić (za wyjątkiem sytuacji losowych, które są rozpatrywane indywidualnie).

Jak uzyskać dofinansowanie?

Wniosek o dofinansowanie składa się z wykorzystaniem elektronicznego formularza dostępnego tutaj:

Wniosek o dofinansowanie z funduszu kształceniowego

W ciągu 5 dni od złożenia wniosku otrzymasz informację o jego rozpatrzeniu, a w wypadku przyznania dofinansowania również o jego wysokości i dalszych krokach.

Jeśli w momencie składania wniosku nie wiesz jeszcze, czy zakwalifikowałeś się na daną formę kształcenia, pamiętaj, żeby po otrzymaniu dofinansowania oraz potwierdzeniu kwalifikacji najpóźniej na 3 dni przed ostatecznym terminem dokonywania wpłat przesłać na adres skarbnik@zywiec.zhp.pl dane potrzebne do jej wykonania (tj. nazwa odbiorcy, adres odbiorcy, nr konta bankowego, tytuł przelewu)! Jeśli składasz wniosek już po potwierdzeniu kwalifikacji, dane potrzebne do dokonania wpłaty podasz bezpośrednio w formularzu.

Masz więcej pytań lub wątpliwości?

Szczegółowe zasady funkcjonowania funduszu kształceniowego znajdziesz w jego regulaminie:

Regulamin funduszu kształceniowego

Jeśli mimo to masz pytania lub wątpliwości, napisz tutaj: skarbnik@zywiec.zhp.pl

Powodzenia!