Burkot cechu piekarskiego

W dniu 09.09.2018 r. wzięliśmy udział w przenosinach i burkocie cechu piekarskiego w Żywcu. Uroczystości rozpoczęły się w rudzańskim kościele. Następnie odbył się Orszak cechowy, który przeszedł ulicą Kościuszki wraz z orkiestrą z kapelmistrzem, Komonieckimi, księżmi, cechmistrzami oraz zaproszonymi gośćmi.

W trakcie przemarszu setki ludzi na ulicy, w oknach, tak jak za dawnych lat! Wkraczając na rynek wszyscy przenieśliśmy się w czasy, kiedy to rzemieślnicy żywieccy nadawali ton i charakter naszemu miastu. Orszak braci cechowej przeszedł pod kamienicę i piekarnię A. Moliński. Na żywieckim rynku dumnie zaprezentowali się wszyscy cechmistrzowie i mistrzowie z małżonkami. Insygnia cechowe godnie przeniesiono! Burkot udał się wyśmienicie. Były tańce żywieckie. nie zabrakło także specjałów żywieckich – pieczywa oraz kiełbasy! Słychać było miejską muzykę, pradawny hejnał żywiecki, słowa sławetnego kronikarza i rozbrzmiewające: długo tego dnia, powinszowania dla nowego cechmistrza – Sto lat niech żyje!

Oprócz harcerzy oraz wędrowników, którzy pełnili służbę na tym wydarzeniu, również można było spotkać instruktorów oraz seniorów, którzy wspólnie świętowali- nawet w tradycyjnym Żywieckim Stroju!

[envira-gallery id=”3642″]