Nasi harcerze na Betlejemskim Zlocie

W miniony weekend, harcerze 16 WDH „Słoneczni” i 24 WDH „Dobre Duchy” wzięli udział w Betlejemskim Zlocie ZHP w Zakopanem, podczas którego nastąpiło odebranie Betlejemskiego Światła Pokoju od słowackich skautów.

Nasi harcerze dotarli do Zakopanego w piątek po południu. Tego samego dnia zarejestrowali się w biurze zlotu i odebrali wyprawki uczestnika. Wieczorem w miejscu noclegowym odbyły się zajęcia dotyczące idei Betlejemskiego Światła Pokoju oraz tradycji świątecznych w różnych częściach Europy. W sobotę odbyła się gra miejska, podczas której harcerze poznali najważniejsze ośrodki wiary w Zakopanem. Po zakończeniu gry uczestnicy mieli okazję podziwiać panoramę miasta ze szczytu Gubałówki. Wieczorem patrol wziął udział w grze społecznościowej, podczas której harcerze musieli zmierzyć się z zadaniami nawiązującymi do tegorocznej edycji Zlotu oraz tematyki Betlejemskiego Światła Pokoju. Niedziela była dniem kulminacyjnym, podczas którego nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. Uroczysta msza święta odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach – to właśnie wtedy nasi harcerze dołączyli do Sztafety BŚP. Jeszcze tego samego dnia uczestnicy szczęśliwie wrócili do Żywca.

Wyjazd na Betlejemski Zlot został dofinansowany ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018 – 2030.