Zgłoszenia kandydatów na funkcję komendanta hufca

Zgodnie z obowiązującą Ordynacją wyborczą ZHP, kandydat na funkcję komendanta hufca musi zostać zgłoszony najpóźniej na 7 dni przed zjazdem hufca tj. do 14 października 2023 r. Więcej informacji oraz lista zgłoszonych kandydatów znajduje się w rozwinięciu wpisu.

Zgłoszeń dokonuje się zgodnie z następującymi zasadami:

• Kandydatami w wyborach na funkcję komendanta hufca mogą być jedynie osoby, które zostały zgłoszone przez uczestnika zjazdu z głosem decydującym, wraz z pisemną zgodą kandydata, do komendanta hufca najpóźniej do 14.10.2023 r.
  • Zgłoszeń dokonuje się za pośrednictwem poczty elektronicznej w domenie ZHP lub osobiście.
  • W przypadku zgłoszenia elektronicznego wystarczającym potwierdzeniem zgody na kandydowanie jest skan zgody z podpisem lub wyrażenie zgody bezpośrednio przez kandydata w wiadomości wysłanej z jego konta w domenie ZHP.
  • Komendant hufca niezwłocznie umieszcza informację o kandydatach na stronie internetowej hufca. Informacja zawiera stopień instruktorski, imię i nazwisko oraz przydział służbowy zgłoszonych kandydatów.
  • W przypadku braku kandydatów zgłoszonych do 14.10.2023 r. uczestnicy zjazdu z głosem decydującym zgłaszają kandydatów na funkcję komendanta hufca w trakcie zjazdu, zgodnie z trybem określonym przez zjazd.

Zgodnie z § 37 pkt. 2 Statutu ZHP:
Bierne prawo wyborcze mają instruktorzy, którzy opłacili podstawową składkę członkowską oraz mają zaliczoną służbę instruktorską, z następującymi zastrzeżeniami:
1) w wyborach na funkcje skarbników bierne prawo wyborcze mają także pełnoletni członkowie ZHP niebędący instruktorami,
2) w wyborach na funkcję komendanta chorągwi, Przewodniczącego ZHP, Naczelnika ZHP i członków sądów harcerskich bierne prawo wyborcze mają wyłącznie instruktorzy w stopniu harcmistrza,
3) w wyborach do komisji rewizyjnych biernego prawa wyborczego nie mają instruktorzy bezpośrednio związani z odpowiedzialnością materialną w danej terenowej jednostce organizacyjnej,
4) członkami władz ZHP nie mogą być osoby, które były skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe […]”

Wzór zgłoszenia

Zgłoszenie należy złożyć osobiście w biurze hufca lub przesłać na adres e-mail komendanta hufca – komendant@zywiec.zhp.pl

Zgłoszeni kandydaci

Imię Nazwisko Stopień instruktorski Przydział służbowy