Druhny i Druhowie,
Drodzy Państwo,
W związku z wpisem, który ukazał się na stronie 15 RDW Nieśmiertelni działającej w naszym Hufcu, Komenda Hufca ZHP Żywiec postanowiła wydać oświadczenie.
Związek Harcerstwa Polskiego jest ponad 100 tysięczną organizacją, która od ponad 100 lat kształtuje i wychowuje polską młodzież. W sytuacji kiedy jednostka reprezentująca ZHP zostaje publicznie pomówiona i oczerniona, nie możemy milczeć.
Szanujemy prawo do wyrażania własnych poglądów, lecz prawo to kończy się tam, gdzie zaczyna się publiczne i nieuzasadnione atakowanie organu kierującego hufcem,
a nawet personalne ataki o znamionach hejtu. Komenda podjęła próby dialogu, wezwania do rozmowy, lecz bezskutecznie. Z przykrością obserwujemy narastającą agresję, czego emanacją był wpis opublikowany na stronie jednej z drużyn.
Ocena działań członków władz dokonywana jest co 2 lata podczas zjazdu hufca. Subiektywne personalne ataki, szczególnie na takim poziomie, których dopuszczono się we wspomnianym wpisie, nigdy nie powinny mieć miejsca, nie tylko na forum publicznym, ale też na żadnym innym. Rozumiemy to, że narastająca frustracja może pchnąć człowieka do użycia różnych słów, nigdy jednak nie zgodzimy się na taki poziom dyskusji.
ZHP jest organizacją młodzieżową, dlatego młodzież powinna mieć realny wpływ na jej kształtowanie. Zarzucanie młodym ludziom wkraczającym w dorosłość chęci podjęcia się wolontariackiej pracy, niejednokrotnie angażującej nie tylko młodego człowieka, ale również jego rodzinę, jest zarzutem absurdalnym. Powierzając młodym ludziom pełnienie funkcji dajemy im możliwość dojrzewania do przyjmowania w życiu trwałych postaw i uczenia się odpowiedzialności. Ponadto, w ZHP jedynym wymogiem wiekowym co do pełnienia tych funkcji jest wiek 16+ (wynika to z obowiązującego w Polsce prawa). To, że ktoś ma 18, a nie 50 lat nie oznacza, że nie może być np. w zespole hufca – tam też potrzebne są osoby młode. Zespoły skupiają się na połączeniu doświadczenia (starsi instruktorzy) z działaniem, świeżymi pomysłami i innym spojrzeniem na świat (młodzi instruktorzy oraz wędrownicy z pasją). Obecnie w hufcu jest czworo instruktorów którzy nie pełnią żadnej funkcji.
Instruktor przestaje być członkiem organizacji w kilku wypadkach – na własny wniosek, w wyniku nieopłacenia składek członkowskich oraz w wyniku decyzji Sądu Harcerskiego. W ciągu ostatnich lat instruktorzy naszego Hufca przestawali być członkami ZHP jedynie na własny wniosek. Nie można więc mówić tutaj o „wyrzucaniu” kogokolwiek, tym bardziej przymusowym. Z przykrością stwierdzamy, że osoby, które formułują takie zarzuty nie wykazują woli współpracy z komendą, podczas organizowanych przez nią działań.
Zespoły Hufca podlegają nadzorowi określonemu członkowi Komendy Hufca. Obejmując swoje funkcje, mieliśmy świadomość, że będzie to czas ważnych decyzji, również tych trudnych. Przyjęliśmy założenie, że Zespoły mają działać w taki sposób, aby stanowiły wsparcie nie tylko dla Komendy, ale też dla każdej jednostki w hufcu. Zmiany personalne zawsze są trudne, jednak konieczne. Nigdy naszym celem nie było pozbawianie funkcji kogoś, kto się z niej wywiązuje. Niestety w wypadku, gdy zespół nie działa, zmiany są konieczne. Osoba, której dotyczy zmiana w zespole, jest o tym informowana przed ukazaniem się rozkazu. Tak było też i tym razem. Osoby młode często są pełne pomysłów, motywacji oraz energii, dlatego nie widzimy powodów dla których mielibyśmy utrudniać im działanie w obszarach stanowiących ich zainteresowania. Robiąc to, złamalibyśmy jedno z najważniejszych założeń ZHP – wspieranie młodego człowieka we wszechstronnym rozwoju przez stawianie wyzwań.
Na 11 drużynowych działających w naszym Hufcu, 6 jest instruktorami (w stopniu odpowiednio pwd. – 2, phm. – 3, hm. – 1). Fałszem jest też stwierdzenie, że żaden z drużynowych nie ukończył kurs drużynowych. Pozostali drużynowi to osoby młode, które mamy nadzieję w niedalekiej przyszłości zostaną instruktorami ZHP. Warto podkreślić, że na zbiórkach jednostek obecne są osoby pełnoletnie, a nierzadko są to osoby z wykształceniem pedagogicznym. Zakres obowiązków drużynowego jest szeroko opisany w instrukcji działania podstawowych jednostek organizacyjnych, uchwalanej przez władze naczelne. Komenda nie ingeruje w wewnętrzną pracę drużyn, jeżeli tylko nie odbiega ona od obowiązujących w ZHP regulacji i nie naraża dzieci i młodzieży na niebezpieczeństwo. Kłamstwem jest więc zarzucanie kadrze braku przygotowania do pełnienia funkcji oraz oskarżenia o manipulację, z którą mamy do czynienia w trakcie lektury tych oskarżeń.
Szkolenie dla wolontariuszy w trakcie epidemii COVID-19 odbywało się w formie online. Link do szkolenia dostała każda osoba, która wyraziła chęć pełnienia służby. Komenda nie ma i nie miała na celu utrudniać służby instruktorom. Zachowując normy, które obowiązują nas w czasie pandemii, wszelkie podjęte działania powinny być zgłaszane do osoby nadzorującej Harcerską Akcję Społeczną – nie dla rozgłosu, ale bezpieczeństwa wolontariuszy oraz osób potrzebujących pomocy.
Komendant Hufca oraz ewentualnie osoby przez niego wyznaczone reprezentują Hufiec na zewnątrz organizacji. Warto przytoczyć słowa Kodeksu Instruktorskiego, mówiące o zasadach jakimi ma się kierować instruktor poza organizacją:
Jestem instruktorem ZHP – wizytówką organizacji. Mam świadomość, że swoim postępowaniem buduję wizerunek instruktora harcerskiego i harcerstwa. Dbam o dobre relacje ZHP z otoczeniem. Jestem rzecznikiem spraw ZHP i naszych wychowanków na zewnątrz organizacji.
1. Utrzymuję stały kontakt z rodzicami moich wychowanków oraz ich nauczycielami.
2. W kontaktach zewnętrznych, szczególnie wśród rodziców oraz instytucji publicznych, zawsze dbam o wizerunek harcerstwa, działam rzetelnie
i profesjonalnie.
3. We współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi dbam o wizerunek
i wzmocnienie pozycji ZHP w trzecim sektorze.
4. Swoim działaniem, zachowaniem i wyglądem, staram się budować prestiż instruktora ZHP.
5. Przestrzegam przepisów prawa.
Z głębokim smutkiem chcielibyśmy zauważyć, że to właśnie takie wpisy jak wspomniany, narażają wizerunek organizacji na największy uszczerbek.
Niedługo przed wybuchem pandemii, rozpoczął się remont Domu Harcerza. Jesteśmy organizacją non-profit, kolejne prace są wykonywane w ramach posiadanych środków finansowych i społecznej pracy instruktorów oraz byłych harcerzy naszego hufca. Pierwsze efekty są już widoczne, gruntownemu remontowi poddana została jedna z harcówek. W dalszej części prac planujemy sukcesywnie odnawiać kolejne pomieszczenia. Zapraszamy do pracy każdego, komu na sercu leży stan naszego wspólnego dobra jakim jest Dom Harcerza. Jesteśmy wdzięczni za każdą, nawet najmniejszą pomoc. Czyny są warte więcej niż słowa. W ostatnim czasie w piwnicach natknięto się na gryzonie. Sytuacja została już jednak opanowana.
Wpis, który ukazał się na do niedawna oficjalnym profilu drużyny, jest jedynie zdaniem wyrażonym przez jedną osobę. Sytuacja w tej jednostce od dłuższego czasu komplikuje się, między innymi przez konflikt pomiędzy jej członkami, a autorką wpisu, o czym świadczy oddolna inicjatywa członków samej drużyny. Dlatego prosimy, aby treści tam opublikowane poddać weryfikacji przy pomocy faktów. Dodatkowo prosimy, aby dyskusji na temat wewnętrznych problemów organizacji nie przenosić na grunt mediów społecznościowych, ponieważ ta droga w żaden sposób nie prowadzi do rozwiązania problemów.
W razie pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt na adres hufiec@zywiec.zhp.pl
Czuwaj!
Komenda Hufca ZHP Żywiec
Żywiec, 09.06.2020 r.
pwd. Agnieszka Michalec
pwd. Aleksandra Janitek
phm. Jacek Gartman
pwd. Gabriela Kliś
hm. Aleksandra Kosela
pwd. Bartosz Weiss