Akcja „Plecak nadziei”

Prawdopodobnie już każdy z nas „przyzwyczaił się” do tego, że za naszą wschodnią granicą trwa brutalna wojna. Jako zwykli ludzie nie mamy zbyt wielu możliwości, aby pomóc zwykłym ludziom, których wojna zmusiła do opuszczenia swoich domów i rodzin. Jeszcze trudniej jest pomóc tym, którzy pomimo wojny w swoim kraju zostali. I to właśnie do nich chcemy skierować pomoc w ramach akcji „Plecak nadziei”.

W celu przybliżenia realiów życia, które obecnie tam panują, poprosiliśmy jedną z nauczycielek szkoły w Sarny – Irenę, o odpowiedź na kilka pytań:

? Gdzie leży miasto Sarny i jaka sytuacja w nim aktualnie panuje?
Sarny leżą na północnym zachodzie Ukrainy, 50 km od Białorusi. Niestety mamy rannych i zaginionych. Jest tak, że raz w tygodniu ktoś z bliskich ginie na wojnie. Mój własny syn też broni naszą ziemię. Od samego początku było naprawdę strasznie. Teraz straszne jest to, że przyzwyczailiśmy się do tego…

? Pani jest nauczycielką w lokalnej szkole, tak?
Tak, jestem nauczycielką w dużej szkole, która liczy 1237 uczniów.

? Czego wasze dzieci najbardziej potrzebują?
Dzieci potrzebują rożnych rzeczy, to może być plecak i wszystko, co można do niego włożyć: zeszyty, długopisy, kredki, flamastry, papier, ołówki, piórniki, linijki, papier kolorowy. Będziemy wdzięczni za wszystko, co uda się zebrać.

Trzy lata temu część komendy hufca miała okazję spotkać się przy ognisku na obozie dzieci z miejscowości Sarny w zachodniej Ukrainie. Duża część jej mieszkańców to Ukraińcy pochodzenia polskiego. Obecnie Sarny zmaga się z bardzo dużą ilością uchodźców ze wchodu kraju – wśród nich jest bardzo dużo dzieci, które od września rozpoczęły rok szkolny. Niestety, w Ukrainie brakuje podstawowych przyborów szkolnych, takich jak: plecaki, piórniki, kredki, zeszyty itp., dlatego postanowiliśmy im pomóc.

‼️ Do 14 października na terenie, na którym działają nasze gromady i drużyny, będą odbywać się zbiórki artykułów szkolnych, w ramach których będzie można włączyć się w akcję.

W Domu Harcerza zbiórka będzie trwać w dniach 30.09 w godzinach 16:00-18:00 i 01.10 w godzinach 14:00-16:00.