ZHP dla Ukrainy

w Hufcu Żywiec

O akcji

Tym, co powinno odznaczać harcerzy jest gotowość do działania. Dziś, w obliczu konfliktu na Ukrainie jest ona szczególnie potrzebna. Tuż za wschodnią granicą zagrożone zostało życie, zdrowie i bezpieczeństwo milionów Ukraińców. Część z nich pozostanie w swojej ojczyźnie broniąc jej niepodległości lub z różnych powodów nie mogąc opuścić granic kraju. Jednak wielu z nich w obawie o bezpieczeństwo swoich rodzin już porzuciło domostwa uciekając na Zachód. Jadą do krewnych w Polsce, do Niemiec, Czech czy jeszcze dalej. Niektórzy nie mają nikogo, wyjeżdżają ze swej ojczyzny w poszukiwaniu schronienia za granicą. Wielu z nich zatrzyma się tuż pod oknami naszych domów, na dłużej czy krócej. Zarówno ci, którzy pozostaną w Ukrainie jak i ci którzy uciekając przed wojną z niej wyjadą, potrzebują naszej pomocy.

W jaki sposób jako organizacja odpowiemy na to wyzwanie jakie niesie ze sobą konflikt militarny na wschodnich rubieżach Europy? W jaki sposób ja, moja drużyna, gromada, krąg może pomóc, pełniąc odpowiedzialną służbę na rzecz Ukrainy a także migrantów, mieszkańców Ukrainy oraz Polsce, przed którą dziś stają dodatkowe wyzwania?

Koordynator akcji w Hufcu ZHP Żywiec

pwd. Bartosz Weiss