Obóz harcerski „Rycerze Króla Artura”

W dniach 23.06 – 4.07.2019 r. odbył się obóz harcerski w Nadolu pod hasłem „Rycerze Króla Artura”. W obozie udział wzięły 3 drużyny naszego hufca – 16 WDH „Słoneczni”, 18 WDH „Leśna Kompania” oraz 24 WDH „Dobre Duchy”. Tematem przewodnim obozu były legendy arturiańskie.

Podróż rozpoczęła się wieczorem 23.06 wyjazdem z Międzybrodzia Żywieckiego. Do Nadola harcerze dotarli o poranku, gdzie już  od samego początku czekały na nich zadania – próba wody, ziemi, ognia i powietrza – po ich przejściu harcerze zostali pasowani przez Króla Artura na Rycerzy Camelotu. Każdy zastęp od tego momentu stał się rycerską chorągwią, która zgodnie z tradycją, przybrała nazwę i wykonała swój sztandar. W trakcie obozu harcerze spotkali Króla Artura, Merlina, Lancelota oraz Morganę. Podczas gier terenowych pomogli królowi odnaleźć Excalibur, uwolnili Merlina spod władzy Morgany oraz stoczyli rycerski pojedynek z Lancelotem, a najodważniejsi spośród nich odnaleźli legendarnego Świętego Graala. Na zakończenie obozu odbył się Wielki Turniej Rycerski, podczas którego rycerze stanęli ze sobą w szranki oraz wykazali się odwagą, honorem i męstwem.
Podczas zajęć programowych uczestnicy wzięli udział w zajęciach z pierwszej pomocy, węzłów, musztry, symboliki harcerskiej i skautowej, struktury ZHP, szyfrów, alfabetu Morse’a oraz zwinności. Podczas ognisk obrzędowych utworzyli jedną, wielką harcerską rodzinę. Podsumowaniem obozu był bieg patrolowy oraz Przyrzeczenie Harcerskie złożone w lesie na dwa bliźniacze drzewa.
W trakcie obozu znalazł się także czas na wycieczki oraz wypoczynek na plaży. Harcerze odwiedzili m.in. Gdańsk i Westerplatte, Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku, skansen w Nadolu, a w Białogórze spotkali się z morzem. W drodze powrotnej przystankiem był Toruń, gdzie uczestnicy odwiedzili planetarium oraz zwiedzili starówkę.

Każda chwila obozu dostarczyła uczestnikom niezapomnianych wspomnień oraz stała się okazją do zawarcia nowych przyjaźni. Dziękujemy kadrze obozu za przygotowanie obozu oraz za opiekę nad uczestnikami!