Na spotkanie zakopiańskiej przygodzie!

W dniach 14-16.12.2018 r. w Zakopanem miał miejsce ogólnopolski Betlejemski Zlot ZHP, w którym udział wziął patrol złożony z wędrowników i harcerzy starszych 16 WDH „Słoneczni” oraz 24 WDH „Dobre Duchy”. Zakopiańska przygoda naszych harcerzy rozpoczęła się już w piątek rano.

Zbiórka miała miejsce na Dworcu PKP w Żywcu, skąd patrol wyruszył pociągiem do zimowej stolicy Polski. Po trzygodzinnej podróży i zakwaterowaniu, harcerze mieli okazję podziwiać pokaz iluminacji świateł na Gubałówce. Pomimo mroźnej pogody i opadów śniegu, widok był zachwycający. Następnie, przyszła pora na spacer po Krupówkach – najbardziej znanej ulicy Zakopanego. Po gorącym posiłku udali do kina, aby po obejrzeniu filmu oficjalnie zarejestrować patrol w sztabie zlotu. Po powrocie do schroniska, odbyły się zajęcia o genezie Betlejemskiego Światła Pokoju, jego celach oraz zapoznanie się z zasadami i celami zlotowej gry terenowej. Zmęczeni, ale pełni zapału, rozpoczęli ładowanie baterii na kolejny, pełen wrażeń, dzień zlotu.

Drugi dzień zlotu obfitował w emocje oraz wymagał od uczestników wykazania się wytrzymałością fizyczną oraz odpornością na zimno (brrrr…). O godzinie 10:00 rozpoczęła się gra terenowa, w trakcie której harcerze poznali najważniejsze miejsca w Zakopanem, historię, postacie oraz wykazali się odwagą i siłą podczas wykonywania zadań. Odwiedzili m.in. Chatę Sabały, Jaszczurówkę, Wielką Krokiew i wiele innych miejsc. Po zakończeniu gry, patrol udał się na w pełni zasłużony i wyczekiwany obiad. Po odpoczynku przyszedł czas na koncert zespołu Gospel, który porwał naszych harcerzy do tańca i śpiewu – wszystko to w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Po powrocie do schroniska, harcerze spędzili wieczór grając w gry planszowe. Najbardziej wymagający dzień zlotu dobiegł końca.

Ostatni dzień to punkt kulminacyjny całego wydarzenia – przekazanie harcerzom Betlejemskiego Światła Pokoju z rąk Władz Naczelnych ZHP. Nasi harcerze wzięli udział w Mszy Świętej odprawionej w Schronisku ZHP na Głodówce, gdzie odebrali Światło, tym samym dołączając do Sztafety Światła, która roznosi światło po całej Polsce. Powrót do domu był więc połączony z misją podtrzymywania BŚP tak, aby mógł trafić do mieszkańców naszego regionu. Przygoda patrolu dobiegła końca po tym jak harcerze pociągiem wrócili do Jeleśni.

Cały Zlot był niesamowitą przygodą i okazją do rozwoju zarówno harcerskiego, jak i duchowego. Dziękujemy dh pwd. Aleksandrze Janitek za opiekę nad całym patrolem, a sztabowi organizacyjnemu za przygotowanie programu i wyjazdu na Zlot.

[envira-gallery id=”5051″]