Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości

Data 11 listopada jest dla każdego Polaka wyjątkowa – to właśnie 11.11.1918 r. Polska odzyskała, utraconą na 123 lata, Niepodległość, tym samym powracając na mapę świata. Tego roku świętujemy 100. rocznicę tego wydarzenia. Zuchy, harcerze, wędrownicy oraz instruktorzy z naszego hufca, włączyli się w szereg uroczystości, które poświęcone zostały tej pięknej rocznicy.

09.11.2018 r. odbyła się gra terenowa z okazji setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Gra była otwarta dla wszystkich harcerzy oraz mieszkańców naszego miasta. Patrole zmagały się z wieloma zadaniami m.in. pierwszą pomocą oraz szyframi. Na punktach dowiedzieli się wiele ciekawych rzeczy na temat naszej Ojczyzny m.in poprzez zbieranie informacji w bunkrze. Odbył się również Quiz o Legionach. Uczestnicy poznali historię Józefa Piłsudskiego oraz jego życiorys. Po zamknięciu punktów wszyscy udali się do parku gdzie wszyscy zawiązali harcerski krąg. W radosnych humorach każdy z nich wrócił do domu.

W przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości na Górze Żar miała miejsce akcja “Żar Biało-Czerwony”, w której udział wzięli harcerze 24 WDH Dobre Duchy. Wraz z mieszkańcami utworzyli jedną, dużą, żywą flagę na stoku góry i razem z nimi odśpiewali hymn.

Wieczorem 10.11.2018 r. harcerze z 16 WDH Słoneczni, wraz z delegacjami szkół, PTG Sokół oraz władz gminy, złożyli wieniec pod pomnikiem w Czernichowie, upamiętniającym ofiar hitleryzmu poległych podczas II wojny światowej. Delegacja 24 WDH Dobre Duchy złożyła kwiaty pod tablicą przy kościele parafialnym w Międzybrodziu Żywieckim, poświęconą mieszkańcom poległym w trakcie I i II wojny światowej. Wieczorem przedstawiciele obu drużyn wzięli udział w oficjalnych gminnych uroczystościach i w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim.

11.11.2018r. na żywieckim rynku odbyły się liczne uroczystości. Wędrownicy wraz ze sztandarem naszego Hufca stawili się pod Starostwem Powiatowym na uroczystym otwarciu obchodów. Podczas otwarcia harcerze pełnili również wartę przy popiersiu Józefa Piłsudskiego. Następnie odbył się przemarsz na płyty rynku. Na rynku oraz przy pomniku Jana Pawła II harcerze pełnili warty. Delegacja Komendy Hufca złożyła kwiaty pod Fontanną św. Floriana. Harcerzy nie zabrakło również pod pomnikiem Legionistów oraz poległych w obu wojnach światowych. Po zakończonych uroczystościach wszyscy udali się na służę do Muzeum Miejskiego w Żywcu, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy z okazji 100-Lecia Odzyskania Niepodległości.

O godzinie 10:30 w kościele parafialnym w Czernichowie odbył się koncert pieśni patriotycznych, współorganizowany przez harcerzy z 16 WDH Słoneczni, podczas którego wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Czernichowie, harcerze, chór “Kamerton” oraz orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej Czernichów-Tresna. Swój występ nasi harcerze zadedykowali Powstańcom Warszawskim oraz druhom i druhnom poległym w czasie II wojny światowej, poprzez zaśpiewanie: “Dziewczyna z grantem w ręce”, “Pałacyk Michla” oraz “Serce w plecaku”.

Wieczorem w  Międzybrodziu Żywieckim odbyło się Narodowe Śpiewanie, podczas którego mieszkańcy uczcili rocznicę pieśniami patriotycznymi, które odegrały ważną rolę w dziejach naszego narodu – harcerze wykonali m.in. “Warszawskie Dzieci”.

[envira-gallery id=”4724″]