Co jeszcze działo się przez wakacje?

Wakacje już za nami, lecz cały czas żyjemy ich wspomnieniami. Poniżej przedstawiamy krótkie relacje z wydarzeń, które odbyły się w trakcie ich trwania.

12.07.2018 r. spotkaliśmy się z ukraińską młodzieżą, pochodzącą z miejscowości Sarna. Zorganizowaliśmy dla nich grę terenową opartą na technikach harcerskich, podczas której nauczyli się szyfrować wiadomości harcerskimi szyframi, zapoznali z samarytanką oraz poznali historie harcerstwa! Po grze wspólnie rozpaliliśmy ognisko podczas którego odbyły się tańce, gry i zabawy Polskie, jak i Ukraińskie. Na zakończenie zaprezentowaliśmy harcerski zwyczaj i dzień zakończyliśmy kręgiem. Była to wspaniała przygoda i możliwość zawiązania nowych znajomości.

W dniach 27/28.07.2018 r. odbył się biwak wędrowny w Sopotni Wielkiej. 27 lipca 2018 r. na wieczorno-nocnym niebie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie astronomiczne, będące swoistego rodzaju kumulacją dwóch, dosyć rzadko spotykanych zjawisk z udziałem Księżyca oraz planety Mars. Doszło bowiem do najdłuższego w XXI wieku zaćmienia naszego naturalnego satelity i to w dodatku tuż przy bardzo jasnej Czerwonej Planecie, znajdującej się w tzw. Wielkiej Opozycji. W ten wieczór wędrownicy uczestniczyli w biwaku, połączonym z obserwacjami razem z Stowarzyszeniem POLARIS. Oprócz nocnych obserwacji nieba, uczestniczyli w w prelekcji na temat “Kamienie z kosmosu” na którym wygrali kawałek meteorytu! Również zwiedzili szereg wystaw poświęconych tematyce nieba oraz dziedzictwa kulturowego. Był to wakacyjny przerywnik przed obozem, na którym dowiedzieli się bardzo dużo o zjawiskach na niebie oraz spędzili wspólnie czas.

W dniach 30/31 odbył się biwak przedobozowy. Swoją przygodę harcerze zaczęli od gry terenowej, na której bliżej poznali bohatera obozu- Robinsona Crusoe. Następnie udali się na bazę, gdzie w zastępach stworzyli praktyczny strój dla naszego bohatera. Po obiedzie nastąpiło śpiewogranie, na którym stworzyliśmy naszą obozową piosenkę! Po zajęciach w zastępach przyszedł czas na gry i zabawy. Następnego dnia harcerze uczyli się jak rozpalić ognisko, co jest podstawową czynnością potrzebną do obozowego życia. Na koniec odbyły się zajęcia z musztry oraz rozdanie obozowych rzeczy. Podczas biwaku udało się dograć wszystkie sprawy obozowe, aby na obozie było jak najlepiej.

01.08.2018 r. odbył się Kominek Harcerski w 74. Rocznice Powstania Warszawskiego. Harcerze oraz wędrownicy wzięli udział w minucie ciszy, która obyła się na Żywieckim Rynku wraz z mieszkańcami naszego miasta. Następnie udali się do Domu Harcerza, gdzie wspólnie przeżyli kominek pełen dźwięków gitary, historii powstańczych oraz podjęli się realizacji ciekawych zadań. Najmłodsi poznali historie Szarych Szeregów, starsi dowiedzieli się nowych rzeczy o ich działaniach. Cieszymy się, że co roku w tym dniu zuchy oraz harcerze przychodzą aby wspólnie spędzić czas oraz uczcić pamięć o bohaterach.

01.09.2018 r. odbył się Kominek Harcerski wraz z gra z okazji 79. Rocznicy Wybuchu II Wojny Światowej. Na początku zostały zapalone świeczki, następnie zostało odczytane Przesłanie Westerplatte, po którym zapoznaliśmy się z krótką historią 01.09.1939 r. W przerwie można było usłyszeć dźwięki gitary i śpiewu harcerzy. Drugą częścią kominka była krótka gra po Żywieckim parku. Harcerze na punktach zapoznawali się z historią oraz wykonywali szereg zadań. Było to krótkie szkolenie szaroszeregowe. Na końcu przy świecach wspólnie złożyli Przyrzeczenie Szaroszeregowe. Jak co roku młodsi jak i starsi spotkali się wspólnie w ten wyjątkowy dzień, aby uczcić pamięć o bohaterach wojennych.

[envira-gallery id=”3586″]