Obóz harcerski w Czerwonej Karczmie

Obóz harcerski w Czerwonej Karczmie k. Ostródy (Mazury Zachodnie) formalnie rozpoczął się 29 lipca o godzinie 22:00, kiedy trzy drużyny naszego Hufca tj. 16 WDH “Słoneczni”, 18 WDH “Leśna Kompania” oraz 24 WDH “Dobre Duchy” wyruszyły w podróż.

O 6:30 rano harcerze dojechali do Salezjańskiego Ośrodka Młodzieżowego Kaczory, gdzie zostali zakwaterowani. Ośrodek położony jest w lesie nad jeziorem Pauzeńskim, skąd roztacza się malowniczy widok na mazurski krajobraz. Tak rozpoczął się 10-dniowy pobyt na Mazurach.

W trakcie obozu harcerze przenieśli się do Wioski Galów, gdzie mieszkali razem z Asterixem, Obelixem, Panoramixem, Asparanoixem oraz Kakofonixem, w których zmieniła się kadra obozu. Musieli jednak stawić opór rzymskim najeźdźcom, których rolę odegrali wędrownicy, pod przywództwem Cezara – oboźnej. Cały obóz zamienił się więc w ciąg przygód, niespodziewanych zwrotów akcji i tajemniczych zdarzeń, takich jak: porwanie druida, uprowadzenie wodza, wykonanie 12 Prac Asterixa, czy poszukiwanie pradawnego Złotego Sierpa.

Oprócz tego, nasi harcerze mieli okazję zobaczyć pola Grunwaldu, gdzie w 1410 r. rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, mogli wypocząć na plaży w Stegnie, wziąć udział w rejsie po Kanale Elbląskim, a w ostatnim dniu obozu zwiedzić Centrum Nauki Kopernik i Warszawę; Pomnik Małego Powstańca, Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście oraz Pomnik Józefa Piłsudskiego.

Zajęcia programowe obejmowały typowe harcerskie techniki: szyfry, węzły, samarytankę, sprawność fizyczną, przesyłanie informacji alfabetem Morse’a, musztrę, umundurowanie, symbolikę skautową i harcerską oraz rozpalanie ognia.

Korzystając z faktu, że ośrodek położony jest nad jeziorem, uczestnicy obozu mogli skorzystać z kąpieliska oraz popływać na rowerkach wodnych. W lesie odbyły się za to zajęcia leśne, takie jak podchody czy gry na spostrzegawczość.

Podczas obozu harcerze pracowali zdobywając sprawności, a pod koniec wykazali się dużą wiedzą, podczas biegu patrolowego, będącego sprawdzeniem ich umiejętności zdobytych na obozie. Wielu z nich złożyło Przyrzeczenie Harcerskie i zdobyło nowy stopień.

Harcerze opuścili ośrodek rano 8 sierpnia, a w godzinach południowych dotarli do Warszawy. Stolicę opuścili w godzinach wieczornych, a do domów wrócili około godziny 5:30.

Cały obóz pełen był przygód i ciekawych zajęć programowych, nowych doświadczeń, okazją do zawarcia nowych znajomości i przyjaźni oraz pozwolił umocnić ideę ducha harcerstwa wśród uczestników oraz zachęcić ich do dalszej pracy i służby. Dziękujemy całej kadrze obozu za wysiłek i zaangażowanie, kadrze programowej za organizację i przeprowadzenie zajęć, a obsłudze ośrodka za pomoc w organizacji!

[envira-gallery id=”3366″]