Rok 2018 Rokiem Harcerstwa

20 grudnia Senat Rzeczypospolitej Polskiej na swoim posiedzeniu przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2018 Rokiem Harcerstwa, podkreślając tym samym uznanie zasług polskiego harcerstwa oraz przyszłej jego roli w wychowaniu młodego pokolenia. W dniach 1-2 listopada 1918 roku przedstawiciele wszystkich ośrodków harcerskich powstałych na ziemiach polskich spotkali się na Zjeździe, podczas którego uchwalili zjednoczenie organizacji harcerskich w jeden Związek Harcerstwa Polskiego. W przyszłym roku ZHP obchodzić będzie swoje 100-lecie.

Kluczowym wydarzeniem będzie Zlot ZHP Gdańsk 2018, w którym udział weźmie ponad 15 000 osób. Obchody 100-lecia powstania Związku Harcerstwa Polskiego to nie tylko Zlot, ale również wiele innych wydarzeń organizowanych przez drużyny w całej Polsce.

To dla nas olbrzymi zaszczyt, że Senat postanowił ustanowić rok 2018 rokiem harcerstwa. To dla nas naprawdę wielkie wyróżnienie. Nadchodzący rok to dwie bardzo ważne rocznice – 100-lecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości, mam nadzieję, że uda nam się spotkać wspólnie na harcerskim szlaku. – hm. Anna Nowosad Naczelniczka ZHP.

Harcerstwo obejmuje także swym oddziaływaniem dzieci i młodzież wyłączoną z normalnego życia w społeczeństwie, izolowaną przez swoją niepełnosprawność lub trudności z dostosowaniem się do norm społecznych. Wychowanków z niepełnosprawnościami skupiają gromady zuchowe i drużyny harcerskie Nieprzetartego Szlaku. Rok 2018 będzie dla nas szczególny również dlatego, że obchodzić będziemy 60-lecie Nieprzetartego Szlaku.

Związek Harcerstwa Polskiego jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem, który od 1918 roku wychowuje kolejne pokolenia młodych Polaków. Dba o ich wszechstronny rozwój, rozwija ich i wychowuje na prawych, aktywnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim. Każdego dnia ponad 12 000 instruktorów – wolontariuszy pełni służbę. Pracuje, aby ZHP stawało się coraz prężniej działającą organizacją, która zmienia otaczający nas świat. Ponad 110 tysięcy dzieci i młodzieży zrzeszonych w ZHP rozwija swoje umiejętności, zdobywa nową wiedzę, aby móc czerpać z nich w dorosłym życiu.

Uchwała Senatu RP ustanawiająca rok 2018 Rokiem Harcerstwa

(https://zhp.pl/2017/rok-harcerstwa)